Kto je nelegálny zamestnávateľ?

Autor: Ladislav Kelemen | 11.4.2016 o 20:20 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  703x

Viete o tom, že ak sa len o jeden deň omeškáte so zaplatením sociálneho poistenia, stávate sa nelegálnym zamestnávateľom?

Ešte na prelome rokov 2013/14 skončila jednej z kolegýň pracovná zmluva uzavretá na dobu určitú. Nakoľko sme jej neboli schopní vysvetliť, že ak sa ani jedna zo strán k tomuto faktu (že zmluva končí) nevyjadrí a v ďalšom mesiaci bude naďalej chodiť do práce a dostávať pracovné úkoly, zmluva sa automaticky predlžuje a mení na zmluvu na dobu neurčitú, účtovníčka vykonala všetky úkony spojené s ukončením zmluvy (odhlásenie zo zdravotného aj sociálneho poistenia). Súčasne sa vystavila a podpísala nová pracovná zmluva, tentokrát už na dobu neurčitú.

A tu nastala chyba: účtovníčka zabudla kolegyňu znovu prihlásiť na poisťovniach a tento fakt sme zistili až pri spracovávaní podkladov pre mzdy. Tak rýchlo rýchlo sme kolegyňu prihlásili všade a zaplatili všetko tak, ako sa malo. Pri konzultácii s poisťovňami nám bolo povedané, že nakoľko sme na chybu prišli sami a aj ju okamžite odstránili, nie je ani reč o pokute a že je všetko v poriadku.

A bolo. Až do okamžiku, kým neprišla kontrola z inšpektorátu práce. Pretože tá, bez ohľadu na to, že sme na chybu prišli sami a aj sme ju okamžite odstránili a všetko zaplatili, ako mali, do "Protokolu" zapísali, že sme nelegálne zamestnávali. Toto tvrdenie nezmenili ani potom, čo sme sa proti nemu ohradili.

A tu nasledoval podraz: bez zahájenia správneho konania, kde by sme sa mohli odvolať a bojovať proti nesprávnemu vyhodnoteniu "dôkazov", nás zverejnili v registri Nelegálnych zamestnávateľov. A nakoľko sme boli v tomto registri, prestali sme byť slušným zamestnávateľom a adeptom na príjemcu dotácie od úradu práce za vytvorenie nového pracovného miesta.

No je toto normálne?!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Najskôr partneri, potom nepriatelia na život a na smrť. Príbeh Sýkorovej vraždy

Zlikvidovať mafiána Miroslava Sýkoru mala podľa kľúčového svedka záujem aj Slovenská informačná služba.

PLUS

Zločin po slovensky: Ako zomrela Mária?

Temný zločin zo 60. rokov ožíva vďaka novinárovi Jánovi Čomajovi.

SPIŠ KORZÁR

Pri Hrabušiciach horel balón, 12 cestujúcich stihlo ujsť

Teplovzdušný balón sa zachytil na elektrickom vedení.


Už ste čítali?