Kto je nelegálny zamestnávateľ?

Autor: Ladislav Kelemen | 11.4.2016 o 20:20 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  696x

Viete o tom, že ak sa len o jeden deň omeškáte so zaplatením sociálneho poistenia, stávate sa nelegálnym zamestnávateľom?

Ešte na prelome rokov 2013/14 skončila jednej z kolegýň pracovná zmluva uzavretá na dobu určitú. Nakoľko sme jej neboli schopní vysvetliť, že ak sa ani jedna zo strán k tomuto faktu (že zmluva končí) nevyjadrí a v ďalšom mesiaci bude naďalej chodiť do práce a dostávať pracovné úkoly, zmluva sa automaticky predlžuje a mení na zmluvu na dobu neurčitú, účtovníčka vykonala všetky úkony spojené s ukončením zmluvy (odhlásenie zo zdravotného aj sociálneho poistenia). Súčasne sa vystavila a podpísala nová pracovná zmluva, tentokrát už na dobu neurčitú.

A tu nastala chyba: účtovníčka zabudla kolegyňu znovu prihlásiť na poisťovniach a tento fakt sme zistili až pri spracovávaní podkladov pre mzdy. Tak rýchlo rýchlo sme kolegyňu prihlásili všade a zaplatili všetko tak, ako sa malo. Pri konzultácii s poisťovňami nám bolo povedané, že nakoľko sme na chybu prišli sami a aj ju okamžite odstránili, nie je ani reč o pokute a že je všetko v poriadku.

A bolo. Až do okamžiku, kým neprišla kontrola z inšpektorátu práce. Pretože tá, bez ohľadu na to, že sme na chybu prišli sami a aj sme ju okamžite odstránili a všetko zaplatili, ako mali, do "Protokolu" zapísali, že sme nelegálne zamestnávali. Toto tvrdenie nezmenili ani potom, čo sme sa proti nemu ohradili.

A tu nasledoval podraz: bez zahájenia správneho konania, kde by sme sa mohli odvolať a bojovať proti nesprávnemu vyhodnoteniu "dôkazov", nás zverejnili v registri Nelegálnych zamestnávateľov. A nakoľko sme boli v tomto registri, prestali sme byť slušným zamestnávateľom a adeptom na príjemcu dotácie od úradu práce za vytvorenie nového pracovného miesta.

No je toto normálne?!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami (Komentár Máriusa Kopcsaya)

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

KOMENTÁRE

Férové, ale drsné ultimátum z USA (Schutzov týždeň)

Prečo je balvanom v oku ten iliberál, ktorý nevládne?

Blog prezidenta SZĽH

Silné reči hokej nespasia

Spor Lintner vs. Krajči ukázal, aké zbytočné sú silné reči veľkých chlapcov.


Už ste čítali?